Урок КВК. Повторення вивченого з розділу «Лексикологія. Фразеологія»

Тема. Повторення вивченого з розділу «Лексикологія. Фразеологія»

Мета. Повторити, закріпити, узагальнити, систематизувати знання учнів з теми ; підвищити інтерес до предмета,активізувати діяльність учнів, стимулювати різні види спілкування, розвивати вміння аналізувати, робити висновки, виховувати інтерес до вивчення української мови засобами гри.

Обладнання: емблеми команд, конверти із завданнями, роздатковий матеріал

Тип уроку: КВК

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

Поетична хвилинка

Буду я навчатись мови золотої

У трави-веснянки, у гори крутої,

В потічка веселого, що постане річкою

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

Щоб людському щастю дбанок свій надбати,

Щоб раділа з мене Україна-мати

II. Представлення команд

Емблеми, девіз команд, привітання в музичному супроводі.

( Парти стоять, утворюючи два кола. Журі (2 вчителя) за окремим столом)

Учитель. Діти, сьогодні на уроці ми з вами повторимо, узагальнимо все, що ми вивчили в цьому році з розділу «Лексикологія. Фразеологія». І проведемо цей урок незвично – у формі улюбленої всіма гри – КВК.

  • Як розшифровується це слово?( Клуб веселих і кмітливих)

Представлення команд

І команда «Козачата»

Девіз. Ми маленькі козачата,

Станем справжніми людьми,

Ми кохаєм рідну землю,

Україну любим ми.

II команда «Україночка»

Девіз. В школі нашій милій

На Селищі у нас,

Україночки вітають,

Всіх вас в добрий час.

Привітання

Обидві команди.

Змагання ми не боїмося,

Завдання виконаєм враз

Шановні судді, ставте бали,

Даруєм ручки ми для вас.

Змагання

III.

1) Конкурс « Брейн- ринг»

Умови: за кожну правильну відповідь на запитання до обох команд отримує 1 бал команда ,яка швидше відповість.

1-Що вивчає лексикологія?

2-Як називаються слова, які вживаються на певній території?

3-На які групи поділяються слова за ступенем уживаності?

4-На які групи поділяються за походженням?

5-Як називаються слова, які вживаються в певних стилях?

6-До якої групи пасивної лексики належать слова перст, вия, вої, спудей?

7-До якої групи пасивної лексики належать слова диск, блог, онлайн, скайп?

8-До якої групи пасивної лексики належать слова гетьман, сотник, пірнач, корогви,булава?

9-Як називаються слова, які використовують люди певної професії?

10-У яких стилях використовуються діалектні слова?

( Підрахунок балів кожної команди , занесення в таблицю)

2) Конкурс « Добери пару »

Умови: кожна команда отримує завдання серед груп фразеологізмів знайти фразеологізми синоніми чи антоніми . За кожну правильно утворену пару команда отримує 1 бал + 1 бал команді, яка швидше за іншу виконає завдання.

І Жити своїм горбом, ні пари з уст,сидіти на чужій шиї, язик розв’язати, душа вдушу, вилетіти з голови, як кіт з собакою, намотати на вус. (антоніми)

ІІ Проковтнути язика, бити байдики, клеїти дурня, як кіт наплакав, сто років тому, тримати язика за зубами, крапля в морі, за царя Гороха. (синоніми)

3)Конкурс « Я- лінгвіст»

Умови: кожна команда делегує одного представника, який напише і захистить невелику ( 5-6 речень) творчу наукову роботу на запропоновану тему. Час виконання – 5 хвилин. Максимальна кількість балів за завдання – 12.

  1. «Як народжуються та помирають слова»

  2. «Слова- прибульці в українській мовіі»

Оцінка журі.

4) Конкурс « Знайди пару»

Умови : розташувати слова у такому порядку, щоб вони були синонімами до таких слів:суперечка, доказ, правопис, кінець, лякатися, нарікати, оберігати,обдурити.

(На дошці записані слова: сахатися, ремствувати, плекати, ошукати, аргумент, дискусія,

орфографія, фініш). За кожну пару- 2 бали + 2бали команді, яка швидше виконає завдання.

Оцінка журі.

5)Конкурс «Кумедний художник»

Умови: відтворити на малюнку одне з прислівїв

-Язик до Києва доведе

-За двома зайцями поженешся, жодного не спіймаєш

– Без труда нема плода

Оцінка журі. Максимальна кількість балів – 12.

6) Конкурс «Театральна студія»

Умови: показати пантоміму за прслівям

-Сім раз відмір, а раз відріж

– Книга вчить, як на світі жить

-Під лежачий камінь вода не тече

-Тримати язик за зубами

Оцінка журі. Максимальна кількість балів – 12

7) Конкурс капітанів «Хто більше»

Умови: перемагає той капітан, який назве найбільше фразеологізмів за 1 хвилину. Кожний фразеологізм – 1 бал

Оцінка журі. Визначення переможця.

ІX. Рефлексія

Журі:

– Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде.

Підводять підсумки змагання.

Діти говорять, чому навчилися, чи виповнилися їхні очікування, про що хотіли б дізнатися ще.

Діти співають українську пісню за вибором команди, яка перемогла.

ЗАВАНТАЖИТИ конспект уроку